פרויקט הספרייה בואדי עארה

הציבור הערבי בישראל סובל כיום ממחסור בשירותים תרבותיים, והתוצאה – העמקת הבורות והתמקדות בצרכים קיומיים. בכל ואדי עארה לא קיימת אף ספרייה ראויה לשמה שבה סטודנטים ותלמידים יכולים לקרוא, לשאול ספרים או להכין עבודות לבית הספר או לאוניברסיטה.

אלמונתדא אלתקדומי מעוניינת ליצור ספרייה ציבורית מודרנית ומרכז תרבות בואדי עארה. במצב הקיים, האפשרויות העומדות בפני נוער ערבי לבלות את שעות הפנאי שלו מצומצמות ביותר: לא נהוג לצאת לבית קפה או למועדון, ואין גם שום קולנוע או מרכז קהילתי ראוי. העמותה תשאף למלא את החלל הזה ולהפוך את הספרייה למרכז תרבותי של האזור כולו – מקום נעים ומרחיב את הדעת, שיהווה גם מקום בילוי חיובי ולגיטימי לצעירים ולצעירות.

הספרייה תכלול ספרות יפה, ספרי מחקר ועיון, כתבי עת וכד', ומרכז מידע ממוחשב ונגיש למבקרים בערבית, עברית ואנגלית. העמותה תרכוש ספרות מתורגמת לשפה הערבית במטרה לחשוף את הקוראים לתרבותם ולתרבויות אחרות.

במהלך הקמת מבנה הספרייה תתחיל העמותה באיסוף וריכוז ספרים (בעיקר על ידי תרומות מהארץ ומחו"ל), קלטות אודיו של ספרות מתורגמות לערבית וקלטות וידיאו של סרטי איכות, אשר יאכלסו בעתיד את הספרייה המתוכננת.

הספרייה תכלול אודיטוריום שבו ייערכו מופעים לילדים, נוער ומבוגרים, הרצאות וסרטים, ותהיה האכסניה של המרכז הערבי ללימוד השפה הערבית, אשר פועל כיום בעיר טירה (ר' פרויקט המרכז הערבי ללימוד השפה הערבית).